Oczy spalone słońcem? Uważaj na ślepotę śnieżną!

News

Zabawa na zewnątrz w śnieżnej zimowej krainie czarów może być magiczna. Pod gołym niebem i w promieniach słońca, miękki biały krajobraz staje się po prostu nie do odparcia, czy to w domu, czy podczas zimowej wycieczki.

Zanim jednak pozwolisz swoim dzieciom biegać po dworze i budować najwspanialszego bałwana lub szusować po stokach narciarskich, upewnij się, że ich oczy są dobrze chronione. Słońce i śnieg mogą być niebezpiecznym połączeniem zarówno dla oczu, jak i dla skóry.

Światło słoneczne odbijające się w śniegu

Wszyscy wiemy, dlaczego latem należy nosić okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Zima jednak może być zwodnicza. Zakładanie, że jesteśmy bezpieczni przed oparzeniami słonecznymi w chłodniejszych porach roku jest złudzeniem.

Śnieg działa jak potężne lustro dla światła słonecznego i powiększa działanie promieni UV, które w przeciwnym razie zostałyby pochłonięte przez ziemię. W rezultacie, oczy są narażone zarówno na promieniowanie UV odbijające się od śnieżnego dywanu, jak i na promienie słoneczne.

Jeśli Twoja rodzina jeździ na nartach lub snowboardzie w górach, musisz być jeszcze bardziej ostrożny! Promienie UV są silniejsze na większych wysokościach. Innym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać jest to, że promieniowanie ultrafioletowe przenika przez chmury, więc nawet jeśli słońce jest za nimi schowane, nadal może uszkodzić Twoje oczy.

Czy oczy mogą ulec poparzeniu słonecznemu?

Jak już pewnie się domyślasz, tak - możliwe jest wystąpienie poparzenia słonecznego oczu. Stan ten nazywany jest ślepotą śnieżną lub fotokeratitis. Mimo, że większość ludzi nie doświadcza trwałej utraty wzroku, zapalenie opalone oczy jest zazwyczaj bolesne, powoduje ekstremalną wrażliwość na światło i może trwać do dwóch tygodni zanim się w pełni zagoi.

słońce

Jeden dzień zabawy na dworze w śniegu i narażenie na intensywne odblaski słoneczne może wystarczyć, aby spowodować ślepotę śnieżną - choć zwykle z kilkugodzinnym opóźnieniem po ekspozycji na słońce. Co gorsza, jeśli oczy są wielokrotnie oparzone słońcem, istnieje ryzyko ich długotrwałego uszkodzenia.

Objawy ślepoty śnieżnej

Tak jak typowe oparzenie słoneczne skóry pojawia się dopiero po wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych, tak samo jest w przypadku oczu. Jedną z oznak nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV jest uczucie kłucia lub pieczenia w oczach, lub uczucie piasku w oczach po dniu spędzonym na śniegu.

Kiedy oczy ulegają poparzeniu słonecznemu, stają się bardzo wrażliwe na światło, co utrudnia przebywanie na zewnątrz. Inne objawy to nieostre widzenie, łzawienie oczu i opuchnięte powieki. W rzadkich przypadkach, fotokeratitis może nawet spowodować tymczasową utratę wzroku, ale zazwyczaj nie trwa to dłużej niż dzień lub dwa.

Jak mogę chronić moje oczy przed oparzeniami słonecznymi?

Zapobiegaj nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, nosząc okulary przeciwsłoneczne, które pochłaniają co najmniej 95% promieniowania ultrafioletowego, kiedy wychodzisz na zewnątrz, niezależnie od pory roku. Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku aktywności zimowych jest zakładanie dobrze dopasowanych okularów sportowych chroniących przed promieniowaniem UV, takich jak gogle narciarskie. Idealnym rozwiązaniem są okulary z opaską, ponieważ pozostają na oczach nawet podczas aktywności fizycznej i blokują promienie słoneczne przed dostaniem się do oczu również z boku.

Dla miłośników sportów zimowych istnieje wiele powodów, dla których warto nosić okulary ochronne, a to, co sprawdza się w sporcie, może być dobre również podczas zabawy.

Jak mogę leczyć oparzenia słoneczne oczu?

Jest już po fakcie, a Ty cierpisz na fotokeratitis... co teraz? Daj odpocząć swoim oczom.

  • Trzymaj się z dala od słońca przez kilka dni, aż objawy ustąpią.
  • Pocieszające może okazać się noszenie okularów przeciwsłonecznych nawet w pomieszczeniach zamkniętych.
  • Dla dodatkowej ulgi, połóż chłodną, wilgotną ściereczkę na zamknięte powieki podczas odpoczynku.
  • Nie należy nosić soczewek kontaktowych, dopóki oczy nie powrócą do normalnego stanu.