Kobiety, które "wybierają wyzwania"

News

W ramach obchodów Miesiąca Historii Kobiet, który przypada w marcu, wyróżniamy kilka wyjątkowych kobiet, które zmieniły nasze życie na lepsze (i oczywiście wszystkie noszą okulary). Przyjrzyjmy się osiągnięciom, jakie te ikony zdobyły na przestrzeni lat.

Ruth Bader Ginsburg

Ruth Bader Ginsburg, czule nazywana przez swoich zwolenników "R.B.G.", zainspirowała całe pokolenia kobiet do przełamywania barier płci. Jako druga kobieta powołana do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych i pierwsza Żydówka w jego 212-letniej historii, niestrudzenie walczyła o równość płci w świetle prawa, zwalczała seksizm we własnym życiu i karierze, a także służyła jako wzór do naśladowania dla kobiet w każdym wieku. Do jej niezliczonych osiągnięć należy ukończenie jako pierwsza w swojej klasie Columbia Law School, zostanie drugą kobietą profesorem prawa w Rutgers, współzałożenie Women's Rights Project w ACLU oraz wygranie sześciu spraw przed Sądem Najwyższym (i wygranie pięciu).

Oprah Winfrey

Prowadząca talk show, producentka telewizyjna, aktorka, pisarka i filantropka, Oprah Winfrey jest znana jako "Królowa wszystkich mediów". Na stronie Była najbogatszą Afroamerykanką XX wieku, pierwszą czarnoskórą multimiliarderką w Ameryce Północnej, i została uznana za największą czarnoskórą filantropkę w historii USA. Oprah wykorzystała swoją platformę, aby zainicjować działania humanitarne na całym świecie, w tym swoją prywatną organizację charytatywną, The Oprah Winfrey Foundation, The Oprah Winfrey Foundation, the Oprah Winfrey Leadership Academy for Girlsoraz przyznała setki grantów organizacjom wspierającym edukację i wzmacnianie pozycji kobiet, dzieci i rodzin w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Junko Tabei

Zanim Junko Tabei została pierwszą kobietą, która wspięła się na Mt. Everest i Siedem Szczytów, stoczyła ciężką walkę z normami kulturowymi panującymi w jej rodzinnej Japonii. W końcu zdała sobie sprawę, że jeśli chce znaleźć przestrzeń wsparcia dla alpinistek, musi ją sama stworzyć. Założyła więc pierwszy w Japonii klub alpinistyczny dla kobiet, przyjmując motto: "Wybierzmy się sami na zamorską wyprawę". Jej niestrudzone wysiłki, aby uczynić z gór przestrzeń, w której kobiety są mile widziane i szanowane, stanowiły punkt zwrotny w historii wspinaczki. Tabei wróciła później do szkoły, aby studiować ekologię i stała się wpływową postacią w walce o ochronę i zachowanie dzikich miejsc.

Shirley Chisholm

Zanim inni podnieśli poprzeczkę w kwestii tego, co czarnoskórzy i kobiety mogą osiągnąć w amerykańskiej polityce, Shirley Chisholm rzuciła światło na niezbadane dotąd ścieżki jako pierwsza czarnoskóra kongresmenka i pierwsza czarnoskóra kobieta, która rozpoczęła kampanię prezydencką z ramienia głównej partii. Amerykańska polityk, pedagog i pisarka, przez siedem kadencji zasiadała w Izbie Reprezentantów USA, działała na rzecz kobiet i mniejszości, a później założyła National Women's Political Caucus.

Billie Jean King

Mając na koncie 39 tytułów wielkoszlemowych, w tym rekordowe 20 tytułów w Wimbledonie, Billie Jean King jest jedną z największych tenisistek wszech czasów. Przez sześć z dziesięciu lat, od 1966 do 1975 r., zajmowała pierwsze miejsce w światowym rankingu tenisowym kobiet. Została uznana przez magazyn LIFE za jedną z "100 najważniejszych Amerykanek XX wieku". LIFE Billie Jean King stara się wyposażyć następne pokolenie w narzędzia, które pozwolą mu radzić sobie lepiej niż poprzednie, i jest jednym z głównych mówców w krajowej debacie na temat równości płci.