Jaki wpływ na nasze oczy ma Tablet, Smartfon lub komputer?

News

Dla większości z nas komputery, smartfony, tablety to codzienność

Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez tych urządzeń. Każdego dnia w telefonach, komputerach czytamy wiadomości, sprawdzamy maile. Jednak nie można zapominać, że takie urządzenia, jeśli będziemy się w nie długo wpatrywać nie będą obojętne dla naszych oczu. W efekcie coraz więcej osób ma problemy z różnorakimi dolegliwościami, które wpływają na komfort naszego widzenia. Pojawiają się zaczerwienione oczy, uczucie piasku pod powiekami, strata ostrości widzenia.

Czy wiesz, dlaczego Twoje oczy są zmęczone?

Na urządzenie będziemy cały czas patrzeć z bliska a to będzie sprawiać, że ciągle mamy akomodację a tym samym rzadziej będziemy mrugać. Niestety oczy nie są tak stworzone, by nadawały się na ciągłe patrzenie z bliskich odległości kilkudziesięciu centymetrów. Akomodacja to nic innego jak naprężenie oka w celu uzyskiwania ostrości widzenia na danej odległości. Po drugie urządzenia oraz ekrany i sztuczne oświetlenie tworzą promieniowanie. Każdy ekran czy tez sztuczne oświetlenie będą regularnie migotać w mniej albo bardziej widoczny dla naszych oczu sposób. Ekrany bombardują nasze oczy niebieskim światłem, które może powodować pieczenie, suchość oka czy łzawienie. W długotrwałym okresie będzie to powodować zwyrodnienie siatkówki oraz plamki żółtej w naszym oku. Po trzecie coraz częściej przebywać będziemy w pomieszczeniach, które są klimatyzowane a to także będzie wpływać na jonizowanie powietrza, to zaś elektryzuje naszą skórę i oczy.

Wpływ gadżetów na jakość wzroku

Jak możemy chronić nasze oczy?

Jedną z metod będzie to, by w trakcie pracy, w której nasz wzrok jest stale skupiony na przedmiotach blisko położonych należy sobie robić kilka minut przerwy co jakiś czas, by w ten sposób ćwiczyć oczy i skupiać wzrok na takich przedmiotach, które są daleko położone. Należy również pamiętać o tym, by nasze stanowisko pracy miało dostęp do naturalnego światła dziennego. Ustawiamy komputer do okna. Warto także chronić oczy filtrem ze szkłem, który ochroni nas przed promieniami niebieskimi.