Jak złagodzić wiosenne alergie

News
Źródło obrazu: gohealth

Jest jedna rzecz, na którą zawsze możemy liczyć wraz z nadejściem wiosny... więcej pyłków! Nasze samochody i okna są nimi pokryte, nasze twarze zdają się być zasypywane chmurą pyłku za każdym razem, gdy wychodzimy na zewnątrz, i te swędzące, łzawiące oczy.

Co powoduje pyłek

Zapylanie powodowane przez wiatr osiąga swój szczyt wiosną, gdy następuje napływ nowych roślin, takich jak trawa, drzewa i chwasty. Kiedy cząsteczki dostaną się do nosa osoby uczulonej, powodują przesterowanie mechanizmów obronnych organizmu. Na szczęście pyłki kwiatów zwykle nie wywołują alergii, ponieważ są przenoszone przez owady, a nie przez wiatr.

Oznaki wiosennej alergii

Kiedy nasz organizm myli cząsteczki pyłku ze szkodliwymi najeźdźcami, uwalniane są substancje chemiczne, w tym histamina. Te związki biochemiczne rozszerzają naczynia krwionośne i powodują reakcję alergiczną, w tym łzawienie, swędzenie, zaczerwienienie oczu, kichanie, katar oraz przekrwione, swędzące uszy. W rezultacie często mamy to, co ludzie nazywają "twarzą alergika", czyli kiedy objawy alergii pojawiają się na oczach, nosie i skórze.

Jak leczyć objawy alergii na twarzy i oczach?

Chociaż skutki alergii wydają się nieuniknione, istnieją sposoby, aby skutecznie sobie z nimi radzić. Oto kilka prostych wskazówek, jak leczyć typowe objawy alergii, które pojawiają się na twarzy i oczach:

Przekrwione oczy

Regularnie używaj kropli do oczu zawierających sztuczne łzy, aby wypłukać alergeny z oczu. Staraj się wybierać krople, które nie "wyciągają zaczerwienienia", ponieważ często zawierają one składniki, które mogą powodować "zaczerwienienie z odbicia", jeśli są stosowane zbyt często (innymi słowy, sprawiają, że oczy stają się jeszcze bardziej zaczerwienione i nieprzyjemne). Na zewnątrz zawsze noś okulary przeciwsłoneczne. Mają one większe soczewki niż zwykłe okulary, które ochronią powierzchnię Twoich oczu przed bezpośrednim kontaktem z alergenami.

Opuchnięta twarz

Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane ciśnieniem w zatokach, czy alergenami unoszącymi się w powietrzu, nikt nie lubi mieć opuchniętej twarzy. Kluczem do jej leczenia jest jak najszybsze schłodzenie skóry. Zacznij od delikatnego przemycia okolic powiek szamponem dla dzieci, aby zapobiec przywieraniu alergenów. Następnie przyłóż do oczu zimny kompres lub wilgotną ściereczkę, aby zmniejszyć opuchliznę. Unikaj stosowania gorących okładów - to tylko pogorszy stan alergii ocznych!

Czerwony nos

Zawsze myj ręce przed kontaktem z twarzą i staraj się (tak, wiemy, że to trudne) unikać pocierania nosa tak często, jak to tylko możliwe. Aby zmniejszyć zaczerwienienie na nosie i wokół niego, używaj okluzyjnego kremu nawilżającego, takiego jak Aquaphor, który tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która działa jak bariera, pomagając utrzymać pyłki i alergeny na zewnątrz.

Ciemne kręgi

Opuchlizna pod oczami jest częstym objawem alergii. Dzieje się tak, ponieważ alergie wyzwalają komórki tuczne, które uwalniają histaminę powodującą obrzęk naczyń krwionośnych i powstawanie ciemnych kręgów. Zapobiegaj im, stosując leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty (zawsze czytaj etykietę i informacje dotyczące bezpieczeństwa, a w razie pytań skontaktuj się z lekarzem). Spróbuj też spać w nocy na dodatkowej poduszce, aby ułatwić odprowadzanie płynu i zapobiec pojawianiu się ciemnych kręgów.