4 praktyki higieny oczu, które zmniejszają ryzyko zakażenia

News

Wirusy są odpowiedzialne za wiele infekcji, takich jak grypa, przeziębienie, zapalenie spojówek (różowe oko) i koronawirusy. W obliczu pandemii koronawirusa (COVID-19) w pełnym rozkwicie, ważne jest, aby pamiętać o dobrych praktykach higienicznych, szczególnie w odniesieniu do oczu, ponieważ są one portalem dla chorób zakaźnych. Wdrażając poniższe praktyki, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia się lub przeniesienia infekcji wirusowej.

Co to jest wirus?

Wirus jest submikroskopijnym czynnikiem zakaźnym, który rozmnaża się poprzez inwazję na komórkę gospodarza, replikując w niej swoje DNA. Ta zainfekowana komórka następnie szybko się replikuje, rozprzestrzeniając miliony nowych komórek wirusowych w całym organizmie. Po zakażeniu czujemy się chorzy i doświadczamy nieprzyjemnych skutków ubocznych w postaci wzrostu temperatury, bólu kończyn i innych objawów, ponieważ nasz układ odpornościowy rozpoznaje wirusa jako obcego i energicznie z nim walczy.

W jaki sposób wirus przemieszcza się między organizmami?

Aby wirus mógł wywołać chorobę, musi najpierw wniknąć do organizmu, zwanego gospodarzem docelowym. Żywiciel docelowy może zarazić się bezpośrednio, poprzez zakażone kropelki (np. podczas pocałunku), lub pośrednio, podczas kontaktu z kropelkami pochodzącymi z kaszlu, kichania lub łez pozostawionych na powierzchni. Zakażone kropelki dostają się do organizmu przez jedną z błon śluzowych, takich jak oczy, nos lub usta.

Nawet jeśli osoba zarażona nie wykazuje żadnych objawów, może być zaraźliwa. W zależności od rodzaju wirusa, może on przetrwać na powierzchni przez pewien czas i może zostać przeniesiony z klamki drzwi lub przycisku windy. Dlatego właśnie przestrzeganie zasad higieny jest skutecznym sposobem zapobiegania pośredniemu przenoszeniu wirusów.

soczewki

4 najważniejsze zasady higieny oczu

Przestrzeganie poniższych zasad higieny pozwoli Ci lepiej chronić siebie i innych przed infekcjami wirusowymi.

1. Rutynowe mycie rąk

My, ludzie, dotykamy wielu powierzchni w ciągu dnia. Jeśli nie jesteśmy ostrożni, możemy złapać infekcję, szczególnie z twardych powierzchni, takich jak plastik czy stal nierdzewna.

Wirusy można również złapać podczas przygotowywania i spożywania posiłków, korzystania z toalety lub obchodzenia się ze zwierzętami. Upewnij się, że regularnie i dokładnie myjesz ręce, najlepiej przez minimum 20 sekund wodą z mydłem, aby zabić wirusy (i bakterie) na powierzchni skóry. Jeśli mydło i woda nie są dostępne, użyj środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.

2. Trzymaj ręce z dala od twarzy

Badania pokazują, że przeciętna osoba dotyka swojej twarzy do 23 razy na godzinę, a większość kontaktów dotyczy oczu, nosa i ust. Takie postępowanie naraża Cię na ryzyko zarażenia się wirusem lub przeniesienia go na inną osobę. Staraj się być świadomy i unikaj dotykania twarzy, kiedy tylko jest to możliwe.

3. Unikaj pocierania oczu

Pocieranie oczu jest instynktowną reakcją na zmęczenie lub swędzenie oczu. Pocieranie oczu to świetne uczucie, ponieważ stymuluje ono wydzielanie łez, tymczasowo łagodzi swędzenie, smaruje oczy i usuwa substancje drażniące. Jeśli jednak masz nieumyte ręce, pocieranie oczu może narażać Cię na ryzyko zakażenia, np. zapaleniem spojówek lub koronawirusem. W rzeczywistości, zapalenie spojówek zostało powiązane z infekcjami dróg oddechowych, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

4. Ostrożnie stosuj makijaż

Biorąc pod uwagę powyższe informacje dotyczące infekcji, poniższa rada nie powinna być zaskoczeniem:

  • Nie dziel się z nikim innym swoim makijażem, czy to do oczu, ust czy twarzy.
  • Podczas testowania produktów do makijażu nie używaj pędzli kosmetycznych używanych wcześniej przez inne osoby. Zamiast tego poproś o jednorazowe aplikatory i różdżki.
  • Nie używaj produktów po upływie daty ważności.
  • Nie używaj tych samych produktów do makijażu po przebytej chorobie lub infekcji oczu.
  • Nie dziel się z nikim innymi ściereczkami do twarzy ani ręcznikami do twarzy.

Przeczytaj więcej na: http://inecoo.pl/