Co jest gorsze dla twojego wzroku: Wysoka krótkowzroczność (krótkowzroczność) czy palenie?

News

Podczas gdy szkodliwy wpływ palenia na płuca i serce jest powszechnie znany, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jego wpływ na wzrok jest równie głęboki. Z drugiej strony, krótkowzroczność jest powszechnie postrzegana jako łagodna wada refrakcji, która wymaga jedynie korekcji soczewkami korekcyjnymi. Prawda jest jednak taka, że zarówno postępująca krótkowzroczność, jak i palenie papierosów zwiększają szanse na rozwój poważnych chorób oczu, które mogą prowadzić do utraty wzroku.

Oto dobra wiadomość - ryzyku związanemu z paleniem i postępem krótkowzroczności u dzieci można potencjalnie zapobiec. Tak jak palacz może rzucić nałóg, aby poprawić zdrowie oczu, tak programy zarządzania krótkowzrocznością oferowane w The Myopia Management Center At Optical Zone mogą znacznie obniżyć ryzyko rozwoju poważnych chorób oczu u dziecka w późniejszym życiu.

Porównajmy palenie z postępem krótkowzroczności

Zaćma

Zaćma występuje, gdy naturalna soczewka oka zaczyna się mętnieć, powodując zamglone lub niewyraźne widzenie. Niektóre czynniki, takie jak zaawansowany wiek, otyłość, uraz oka, wysoka krótkowzroczność i palenie tytoniu, mogą przyczynić się do wystąpienia i nasilenia tego schorzenia. W rzeczywistości, według najnowszych badań, palacze są 2 razy bardziej narażeni na rozwój zaćmy niż osoby niepalące.

Natomiast dzieci ze średnią lub wysoką krótkowzrocznością są 5 razy bardziej narażone na rozwój zaćmy w późniejszym okresie życia niż dzieci bez krótkowzroczności.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Palenie jest największym możliwym do kontrolowania czynnikiem, który przyczynia się do zwyrodnienia plamki żółtej. Badania wykazują, że osoby palące są 2 do 4 razy bardziej narażone na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej niż osoby niepalące.

palenie

Krótkowzroczne zwyrodnienie plamki żółtej (MMD) jest spowodowane znacznym wydłużeniem oka i rozciągnięciem siatkówki - tak jak w przypadku wysokiej krótkowzroczności - co prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej (małej części siatkówki odpowiedzialnej za szczegółowe widzenie centralne i barwne). Im wyższa krótkowzroczność, tym większe ryzyko rozwoju MMD.

Odwarstwienie siatkówki

Szkodliwe właściwości papierosów mogą powodować zapalenie błony naczyniowej oka (warstwa środkowa oka). Zapalenie błony naczyniowej może prowadzić do odwarstwienia siatkówki, co powoduje oddzielenie siatkówki od warstw znajdujących się pod nią. Powoduje to utratę widzenia w polu widzenia, łuny, błyski światła, a w ciężkich przypadkach - całkowitą utratę wzroku. Palenie papierosów ponad dwukrotnie zwiększa szanse na rozwój tego schorzenia.

Istnieje również związek przyczynowy pomiędzy krótkowzrocznością a odwarstwieniem siatkówki. Dziecko z łagodną krótkowzrocznością jest 21 razy bardziej narażone na odwarstwienie siatkówki, podczas gdy dziecko z wysoką krótkowzrocznością jest 44 razy bardziej narażone na to poważne schorzenie.

Jaskra

Jaskra, która jest główną przyczyną ślepoty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, występuje, gdy płyn oczny wywiera nacisk na oko, uszkadzając nerw wzrokowy. Kilka czynników ryzyka jaskry to wysokie ciśnienie krwi, zaćma i cukrzyca - wszystkie te czynniki są związane z paleniem. Rzucając nałóg palenia, znacznie zmniejszamy ryzyko rozwoju tego uszkadzającego wzrok schorzenia.

Podobnie, dzieci ze średnią lub wysoką krótkowzrocznością są 5 razy bardziej narażone na rozwój jaskry niż osoby bez krótkowzroczności.

Jak może pomóc leczenie krótkowzroczności?

Jako dorośli, wielu z nas podejmuje działania mające na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia i zachowanie wzroku, takie jak stosowanie zdrowej diety, ćwiczenia fizyczne i niepalenie papierosów. Zróbmy to samo dla naszych dzieci. Jak pokazano powyżej, palenie jest równie niebezpieczne dla oczu jak szybko postępująca krótkowzroczność.

Jeśli wzrok Twojego dziecka gwałtownie się pogarsza, skontaktuj się z The Myopia Management Center At Optical Zone na konsultację. Pozwól nam pomóc Twojemu dziecku zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób oczu i utraty wzroku dzięki naszemu skutecznemu programowi zarządzania krótkowzrocznością.