Czy otyłość ma wpływ na zdrowie oczu?

News

Ogólnonarodowa świadomość na temat ogromnych zagrożeń związanych z otyłością jest na najwyższym poziomie, a programy telewizyjne takie jak "The Biggest Loser" i inicjatywy zdrowotne, takie jak kampania Michelle Obamy "Let's Move!" rzucają światło na znaczenie fitnessu i dobrego odżywiania. Jednakże, pomimo wiedzy społeczeństwa na temat wpływu otyłości na nadciśnienie, udar i cukrzycę, wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak otyłość szkodzi zdrowiu oczu i wzrokowi.

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że osoby klinicznie otyłe mają zwiększone ryzyko rozwoju poważnych chorób oczu. Powszechnie wiadomo, że powiększająca się talia zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca i nowotwory - ale naukowcy twierdzą, że związek między otyłością a pogarszającym się wzrokiem jest "czynnikiem ryzyka, o którym nikt nie mówi". Profesor Michael Belkin i dr Zohar Habot-Wilner, z Instytutu Oka Goldschlegera w Centrum Medycznym Sheba, znaleźli konsekwentnie silną korelację pomiędzy otyłością a rozwojem czterech głównych chorób oczu, które mogą prowadzić do ślepoty:

  • Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)
  • Zaćma
  • Jaskra
  • Retinopatia cukrzycowa.

Naukowcy stwierdzili, że chociaż istnieją dowody sugerujące związek między otyłością a tymi schorzeniami, ich badania podkreślają optometryczne zagrożenia związane z otyłością, co może pomóc zmotywować ludzi do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Jak otyłość przyczynia się do chorób oczu

Wskaźnik masy ciała (BMI) wynoszący 25 jest uważany za nadwagę, a powyżej 30 za otyłość. Wysoki wskaźnik BMI jest związany z kilkoma przewlekłymi chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca, choroby układu krążenia i udar mózgu, między innymi. Ostatnie badania wskazują, że do tej listy można teraz dodać kilka chorób oczu.

otyłość

Poważne choroby oczu, takie jak retinopatia cukrzycowa, jaskra i związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, występują częściej u osób z otyłością, podobnie jak zespół klapniętej powieki, niedrożność żył siatkówki, choroby oczu związane z tarczycą i utrata wzroku związana z udarem.

Związek między otyłością a tymi chorobami oczu jest prawdopodobnie spowodowany zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby tętnic obwodowych. Dochodzi do niej, gdy drobne naczynia krwionośne doprowadzające tlen do takich części ciała jak stopy, nerki i oczy ulegają uszkodzeniu.

Twoje oczy są szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane otyłością, ponieważ naczynia krwionośne w oczach (zwane tętniczkami) łatwo ulegają zablokowaniu, ponieważ są niezwykle cienkie i małe - tak cienkie, jak ½ szerokości ludzkiego włosa!

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że otyłość może również zwiększać ryzyko rozwoju zaćmy. Zaćma powstaje, gdy soczewka skupiająca w oku staje się mętna i wymaga wymiany podczas operacji. Oprócz wieku, rozwój zaćmy jest związany z otyłością, złym odżywianiem, podagrą, cukrzycą i wysokim poziomem cukru we krwi, choć dokładna przyczyna nie jest jasna.

Zdrowy styl życia może zmniejszyć ryzyko chorób oczu

Wiedza o ryzyku utraty wzroku może dać osobom z wysokim BMI dodatkowy bodziec motywacyjny, którego potrzebują, aby schudnąć. Dobra wiadomość jest taka, że kilka zmian w stylu życia może zmniejszyć związane z tym ryzyko.

Aktywny tryb życia i zrównoważona, pożywna dieta zmniejszają otyłość i poprawiają ogólny stan zdrowia fizycznego i oczu. Dodaj swojemu organizmowi energii poprzez włączenie ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy C i E, zeaksantyna, kwasy omega 3, cynk i luteina, z których wiele znajduje się w zielonych warzywach liściastych i ciemnopomarańczowych, ponieważ wykazano, że zmniejszają one początek, postęp i nasilenie niektórych chorób oczu.