Czy szkła kontaktowe to urządzenia korygujące wzrok?

News

Jeśli noszenie soczewek zostało zalecone przez lekarza można starać się o to, by pracodawca zwrócił nam koszt ich nabycia. Zgodnie z tym, co nakazał Minister Pracy i Polityki Socjalnej to pracodawca jest zobowiązany do tego, by zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok zgodnie z tym jakie są zalecania lekarza, jeśli badania okulistyczne jakie były prowadzone wykażą podstawę do tego, by stosować okulary przy obsłudze monitora ekranowego.

Pracodawca powinien zapewnić okulary korygujące?

W naszej regulacji mamy informację o okularach korygujących wzrok, natomiast w unijnych przepisach pojawiają się bardziej ogólne stwierdzenia, które odnosić się będą ogólnie do urządzeń korygujących wzrok. Można tutaj mówić o nadgorliwości naszych twórców prawa czy tłumaczy, którzy ogólne pojęcie przekształcają na nasze prawo w nieodpowiedni sposób. Tak naprawdę lepszym określeniem będzie stwierdzenie urządzenia korygujące, ponieważ tutaj będziemy mogli zaliczyć zarówno okulary jak i soczewki.

Szkła korygujące wzrok

Jednocześnie właśnie dzięki temu będzie można właśnie starać się o uzyskanie wsparcia i zwrotu środków od pracodawcy, które zostały przeznaczone właśnie na okulary czy soczewki. W przypadku pracodawców najczęściej pojawia się informacja o tym, że koszty ponosi się w zakresie soczewek okularowych ale już nie opraw. Jest to pewne zabezpieczenie, ponieważ pracodawca nie chce zwracać za drogie oprawy. Jeśli weźmie się pod uwagę kwestie związane właśnie z soczewkami oprawy odpadają, ponieważ po prostu ich tam nie będzie.

Okulary korygujące

Okulary korygujące wzrok powinny być konieczne u osoby, która długi czas pracuje przy komputerze i monitorze. To właśnie tutaj lekarza może wskazać użycie okularów, które staną się ochroną dla wzorku. W rozporządzeniu mamy bardzo dokładnie określone pojęcie monitora ekranowego. Jeśli chodzi o środki jakie mogą być przeznaczone na szkła okularowe czy soczewki nie ma konkretnej informacji o tym jak będzie wyglądać ten koszt. Pojawiają się jednak niekiedy ograniczenia, tak by nie dochodziło w tym przypadku do nadużyć i naciągania kosztów.