Z czego wykonuje się soczewki kontaktowe?

News

Wbrew nazwie używanej powszechnie – szkła kontaktowe nie były one nigdy wykonywane ze szkła.

Technologie produkcji soczewek kontaktowych cały czas się rozwijają. Z upływem czasu wykorzystuje się nowsze i lepsze materiały do ich przygotowywania. Wadą soczewek, które były jako pierwsze była mała zdolność do przepuszczania powietrza do rogówki oka. Współcześnie mamy już szeroki wachlarz dostępnych tworzyw polimerowych, z których wykonuje się soczewki o rozmaitych właściwościach. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniego modelu rzeczywiście dla każdego kto szuka dla siebie dobrych soczewek.

Sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe

To nowe soczewki, które nazywane są również jako soczewki twarde. Przygotowywane są one albo to z silikonu albo też z akrylatu fluoro – silikonowego. Są one powierzchniowo dużo mniejsze niż soczewki miękkie i aby dobrze funkcjonować mogą pokrywać wyłącznie źrenice oraz tęczówkę. Sztywne soczewki nieco słabiej będą przepuszczać tlen, dlatego według większości użytkowników, aby się do nich przyzwyczaić należy mieć trochę więcej czasu. Zaletą takich soczewek będzie ich wyjątkowa trwałość, na co również musimy zwracać uwagę.

Komfortowe soczewki

Miękkie soczewki kontaktowe

Tak zwane miękkie soczewki kontaktowe przygotowuje się przede wszystkim z takiego materiału, który będzie miał charakter przepuszczający oraz będzie miał również elastyczną strukturę. Może się ona kojarzyć z grubą folią śniadaniową. Są one większe niż tradycyjne soczewki i dlatego ich powierzchnia będzie wykraczać poza tęczówkę. Użytkownicy cenią sobie przede wszystkim takie soczewki dlatego, że charakteryzują się one wygodą stosowania. Sprawia to, że w te chwili są one najczęściej wybieranym rodzajem, gdy chodzi o soczewki kontaktowe.

Soczewki silikonowe a silikonowo-hydrożelowe

Na początku soczewki były produkowane wyłączenie z materiałów silikonowych, jednak mniej więcej pod koniec lat 90-tych XX wieku wynaleziono nowy materiał silikonowo hydrożelowy. Nowy materiał, charakteryzuje się tym, że ma zdecydowanie lepsza przepuszczalność. Stał się również coraz częściej wykorzystywanym do produkcji soczewek materiałem.