Komfort przed komputerem – okulary do zadań specjalnych.

News

Bardzo wiele osób spędzą kilka albo nawet kilkanaście godzin dziennie przed ekranem komputera. Skutkuje to nieprzyjemnymi efektami w postaci pieczenia oczu lub tez charakterystycznym „piaskiem” w oczach, co dla każdego jest bardzo niemiłe.

Jak zapewnić sobie większy komfort pracy przed komputerem?

Przede wszystkim przemyślmy sobie jakie stworzyliśmy sobie warunki pracy, czy są to najbardziej optymalna sytuacja dla naszych oczu. Oprócz odpowiedniego światła, ważne są także soczewki okularów. Najlepiej zapewnić sobie maksymalną ochronę przez zastosowanie soczewek z powłoką antyrefleksyjną. Powłoka antyrefleksyjna (AR) ma za zadanie wyeliminować męczące dla oczu refleksy świetlne jakie powstają na soczewce okularowej podczas siedzenia przed ekranem.

Pieczenie oczu przed komputerem

Bardzo często takie refleksy są widoczne na szybach domów, samochodów czy na witrynach sklepowych, łatwo więc sobie wyobrazić co się dzieje na naszych soczewkach. Jeśli mamy soczewki bez powłoki antyrefleksyjnej, to na jej powierzchni powstają odbicia światła po obu stronach, wewnętrznej i zewnętrznej. Powstanie takiego zjawiska uruchamia reakcje obronne w naszym mózgu, który za wszelką cenę stara się wyeliminować to zjawisko, kosztem szybszego zmęczenia oczu. Właśnie przez to podczas długiego wpatrywania się w ekran komputera odczuwamy silny ból oczu i znużenie, jakie powstaje w szybkim czasie.

Soczewki z antyrefleksem

Soczewki z antyrefleksem pomagają w odciążeniu mózgu od nadmiernej pracy, a tym samym dają nam większy komfort pracy. Oczy i mózg pracują znacznie lepiej, nie męcząc się w nadmiernym tempie. Nad ulepszaniem powłok antyrefleksyjnych cały czas pracują optycy i okuliści. Najnowszym osiągnięciem ich badań są powłoki antyrefleksyjne które filtrują wysokoenergetyczne promieniowanie niebieskie, jakie emitowane jest z monitorów LCD, komputerów, tabletów, smartfonów i laptopów. Takie promieniowanie okazało się bardzo niebezpieczne dla oczu, ponieważ odpowiada za przyśpieszone starzenie się i umieranie komórek światłoczułych w plamce żółtej, czyli po prostu uszkadza wzrok.

Plamka żółta ma za zadanie rozróżnianie kolorów, odpowiada też za widzenie centralne i przestrzenne, czyli krótko mówiąc jej uszkodzenie powoduje upośledzenie całego zmysłu wzroku, dlatego tak ważna jest ochrona przed promieniowaniem światła niebieskiego. Każdy kto nosi okulary powinien zadbać o soczewki z powłoką antyrefleksyjną, ponieważ korzystanie z urządzeń cyfrowych jest już dla nas normalnością. Do tego można tez pomyśleć o soczewkach wspomagających wysiłek akomodacyjny, co znacznie poprawi komfort widzenia.